Avtalet gäller 2023-05-01 – 2025-04-30
Unionen har nu tecknat ett nytt avtal för din bransch som kommer att gälla under 24 månader fram till och med 2025-04-30. Avtalet ger en väl avvägd löneökningsnivå utifrån tuffa förutsättningar för förhandlingarna med svårt ekonomiskt läge och hög .
Lön
Av avtalets tre lönemodeller används oftast ”centralt ” och ”centralt löneavtal med ”.
Löneökningar i centralt löneavtal –
Under avtalsperioden gäller följande procentsatser för löneökningar:
- 3,9 procent från 2023-05-01
- 3,1 procent från 2024-05-01
Löneökningar i centralt löneavtal med löneöversyn
Under avtalsperioden gäller följande procentsatser för löneökningar:
- 3,4 procent från 2023-05-01
- 2,6 procent från 2024-05-01
Vid lönerevisionstillfället gäller även löneöversyn.
Den är inte siffersatt i avtalet, men utfallet de senaste åren har i vart fall uppgått till 0,5 procent för identiska individer.
Lägsta löneökningar i centralt löneavtal och centralt löneavtal med löneöversyn
Om de lokala parterna inte kommer överens om annat, ska lägsta löneökning vara:
- 625 kr från 2023-05-01
- 500 kr från 2024-05-01
Lägsta månadslöner (avser centralt löneavtal och centralt löneavtal med löneöversyn)
Efter lönerevisionen ska månadslönen för heltidsanställd tjänsteman som fyllt 18 år med kortare anställningstid än ett år uppgå till lägst:
- 20 498 kronor fr.o.m. 2023-05-01
- 21 133 kronor fr.o.m. 2024-05-01
Efter lönerevisionen ska månadslönen för heltidsanställd tjänsteman med ett års sammanlagd anställningstid i företaget lägst uppgå till:
- 22 532 kronor fr.o.m. 2023-05-01
- 23 230 kronor fr.o.m. 2024-05-01
Övrigt lön
Datum i förhandlingsordningen är följande för den första lönerevisionen:
9 juni, Unionen ska senast meddela vilka vi förhandlar för samt vilka som ska förhandla.
8 september, företaget ska senast lämna skriftligt meddelande om de nya lönerna.
22 september, Unionen ska senast påkalla lokal avseende de meddelade nya lönerna samt lämna revisionsförslag.
6 oktober, de lokala förhandlingarna ska senast vara avslutade.
20 oktober, senaste dag att begära
Där lokal facklig organisation saknas kan den enskilde medlemmen begära förhandling om ny lön senast den 9 juni. Arbetsgivaren ska senast inom 14 dagar lämna meddelande om ny lön som avses utgå. Den enskilde medlemmen kan efter att nya lönen meddelats begära förhandling om den nya lönen, dock senast inom 14 dagar från meddelandet av nya lönen. Vid förhandlingen kan medlemmen biträdas av .
Delpension
Överenskommelse har träffats om att utöka avsättningarna till tjänstepensionen inom ramen för delpension. Under avtalsperioden gör arbetsgivaren en kompletterande avsättning till på ytterligare 0,2 procent fr.o.m. 1 maj 2023 samt med ytterligare 0,2 procent fr.o.m. 1 maj 2024 till individens tjänstepension. Det nya sammanlagda värdet av individens kompletterande avsättningar blir därmed 1,5 procent vid avtalsperiodens utgång.
Vad gäller för mig som har på arbetsplatsen
För dig som har klubb, hanterar de alla förhandlingar och typer av inflytandefrågor på arbetsplatsen. Det är klubben som förhandlar om lön och de eventuella lokala avtal som kan finnas på respektive arbetsplats. Det bästa sättet att påverka klubbens arbete är att delta på de medlemsmöten som klubben arrangerar.
Vad gäller för mig som saknar klubb på arbetsplatsen
En egen Unionen-klubb är det bästa sättet att få vara med och påverka på arbetsplatsen. Du får exempelvis möjlighet att medverka och påverka vid förhandlingar, koll på framtidsplaner, och kan bidra med idéer och förslag på förändringar och förbättringar i verksamheten. Med klubb på arbetsplatsen väljer medlemmarna vilka som ska vara deras företrädare. De som har valts kallas förtroendevalda.
Om det inte finns förtroendevalda på din arbetsplats så har arbetsgivaren ingen att förhandla lönerevisionen med. Arbetsgivaren ska i dessa fall sätta nya löner i enlighet med löneavtalet men du behöver själv säkerställa att du får ut de löneökningar du har rätt till.
Om du misstänker att din arbetsgivare inte följer löneavtalet så ska du kontakta Unionens medlemsservice på 0770 -870 870 alternativt ditt .
Du kan också kontakta Unionens medlemsservice om du bara vill diskutera din eller få råd och hjälp med hur du lägger upp ditt .
Läs mer på unionen.se om hur det går till att bilda en Unionen-klubb.
Nytt avtal klart - Handelns Tjänstemannaavtal
2020-12-14
Nu är Unionen överens med Svensk Handel om ett nytt avtal för Handelns .
Avtalet är på 29 månader från och med 1 december 2020 till 30 april 2023. Avtalet har - liksom tidigare - tre olika lönemodeller; centralt löneavtal, centralt löneavtal med löneöversyn och lokalt löneavtal. De vanligaste förekommande varianterna på arbetsplatser där Unionen har medlemmar är ”centralt löneavtal” och ”centralt löneavtal med löneöversyn”.
Det totala avtalsvärdet är 5,4 procent för centrala löneavtalet varav 0,4 procent avsätts till deltids-/flexpension.
Mer information om detta och en sammanfattning av det nya avtalet i stort kommer inom kort i Avtalsnytt som publiceras här.
Förhandlingar om nytt avtal pågår
Så snart det nya avtalet är klart publiceras information här och e-post skickas till alla medlemmar som omfattas av avtalet.
Avtalet förlängs 2020-05-01 – 2020-11-30
I Februari påbörjades avtalsförhandlingarna genom att Unionen tillsammans med Akademikerförbunden på området växlade avtalskrav med vår motpart Svensk Handel. Sedan dess har vi förhandlat med målsättningen att få ett nytt avtal på plats senast den 30 april 2020.
I mars blev Coronapandemins påverkan på Sverige likväl som på övriga världen tydlig, vilket innebar att de förutsättningar vi gick in i avtalsförhandlingarna med förändrades på ett sätt som var omöjlig att förutse.
Med anledning av situationen har Unionen, tillsammans med övriga parter på avtalsområdet, valt att flytta fram avtalsförhandlingarna till i höst och prolongera befintliga avtal till och med den 30 november 2020. Prolongering innebär att avtalen förlängs, det vill säga avtalen behåller sin nuvarande lydelse och innehåll till och med den 30 november.
Unionen bedömer inte att det är möjligt att i dagsläget ingå sedvanliga avtal. Att flytta fram avtalsförhandlingarna och prolongera avtalen är det mest ansvarsfulla att göra med tanke på det ostabila och svåra läge Sverige och världen befinner sig i just nu.
Fortsatta förhandlingar inleds under hösten, september/oktober med avsikt att träffa nya avtal senast sista november 2020. De avtalskrav som Unionen ställt om löneökningar, fortsatta avsättningar till delpension samt åtgärder för att stärka arbetsmiljön och jämställdhet står kvar.
Löneökningar
Prolongeringen innebär att det ännu inte finns några centralt avtalade löneökningar för 2020. Detta betyder att först kan bli aktuell efter att nya avtal har träffats.
Centralt avtal om korttidsarbete
Regeringen har under mars vidtagit ett antal åtgärder för att, i den uppkomna situationen, stötta företag ekonomiskt och på sätt rädda anställningstillfällen. En av åtgärderna är att snabbt införa nya kompletterande regler om stöd vid korttidsarbete. Unionen har under mars tecknat ett centralt avtal som möjliggör för Unionenklubbar och arbetsgivare att träffa lokala avtal om korttidsarbete. Detta för att säkerställa att regeringens stöd når ut till, och möjliggör för, ekonomiskt utsatta företag att behålla sina anställda och den kompetens som är nödvändig för en återhämtning efter Coronapandemin.
Läs mer om korttidsarbete.
Om du har frågor eller behöver råd och stöd angående detta ska du i första hand kontakta din Unionenklubb. Har du ingen klubb kan du kontakta Unionens medlemsservice på 0770 -870 870.