Avtalet gäller 2021-01-01* – 2023-05-31
Unionen har nu tecknat ett nytt avtal för din bransch som kommer att gälla under 29 månader fram till och med 2023-05-31. Genom avtalet får du som medlem bland annat en bra grund för fortsatt och nya avsättningar till systemet för deltidspension (flexpension).
* Under våren 2020 påverkades Sverige likväl som övriga världen tydligt av Coronapandemin och den osäkerhet som pandemin medförde. Avtalsparterna fattade med det i bakgrunden beslut om att skjuta fram avtalsförhandlingarna och förlängde dåvarande med sju månader. Förlängningen innebar att det tidigare avtalet fortsatt gälla med samma lydelse och innehåll.
Lön
Från och med årets avtal tillämpas nu det processlöneavtal som infördes som ett valbart 2018, då benämnt löneavtal C. Detta löneavtal innehåller en utvecklad process för lönebildningen samt löneökningsutrymmen som kan användas om de lokala parterna inte enas om annat.
Processlöneavtalet innehåller inga individgarantier men har istället en reglering om att en ska tas fram för den tjänsteman som inte får något eller får märkbart låg löneökning som beror på en inte fullgod arbetsinsats. Det kan ske i undantagsfall och en åtgärdsplan ska i så fall tas fram tillsammans med tjänstemannen. Den ska dokumenteras och följas upp i syfte att tjänstemannen så snart som möjligt får en tillfredsställande löneutveckling.
Löneavtalet innehåller även en reglering om hur lönerevisionen ska ske på arbetsplats där Unionen inte har någon fackklubb eller med förhandlingsmandat.
Nytt i löneavtalet är att tjänsteman som kvarstår i tjänst omfattas av löneavtalet till dess man fyllt 68 år (69 år den 1 januari 2023 i enlighet med 32 a § LAS).
Löneökningar
Under perioden gäller följande löneökningar om de lokala parterna inte enas om annat:
- 2,9 procent per 2021-01-01
- 1,8 procent per 2022-06-01
Lägsta månadslöner
Efter lönerevisionen ska månadslönen för heltidsanställd tjänsteman som fyllt 18 år uppgå till lägst:
- 20 311 kronor fr.o.m. 2021-01-01
- 20 677 kronor fr.o.m. 2022-06-01
Flexpension/deltidspension
Överenskommelse har träffats om att utöka avsättningarna till tjänstepensionen inom ramen för flexpension (deltidspension). Under avtalsperioden gör arbetsgivaren en kompletterande avsättning till på ytterligare 0,3 procent för 2021 samt 0,4 procent för 2022 till individens tjänstepension. Det nya sammanlagda värdet av individens kompletterande avsättningar blir därmed 1,1 procent vid avtalsperiodens utgång.
Allmänna villkor
Åldersgränser
Avtalet har anpassats utifrån de lagändringar som har gjorts avseende anställningsskydd, socialförsäkringar och pensioner för att bidra till ett längre arbetsliv.
Förändringar i (1982:80), LAS, om åldersgränser trädde i kraft den 1 januari 2020. Lagändringarna innebär bland annat att en arbetstagare har rätt att kvarstå i anställning t.o.m. utgången av den månad då man fyller 68 år (69 år fr.o.m. den 1 januari 2023). Rätten att kvarstå i anställning är tvingande och gäller oavsett vad som står i kollektivavtalet. Resterande regler kring åldersgränserna i LAS är dispositiva vilket innebär att parterna kan göra avsteg från dessa i kollektivavtal.
Nyheterna i avtalet rörande åldersgränser är följande.
- Anställningen kan, från arbetsgivarens eller tjänstemannens sida, sägas upp genom skriftlig underrättelse två månader innan tjänstemannen uppnår den ålder som anges i 32 a § LAS och upphör då vid utgången av den månad tjänstemannen uppnår ”LAS-ålder”
- Efter att tjänstemannen uppnått ”LAS-åldern” kan anställningen sägas upp genom att arbetsgivaren eller tjänstemannen lämnar skriftlig underrättelse om det en månad innan anställning ska avslutas.
- Man kan överenskomma om längre avbrytandetid än en månad efter det att tjänstemannen uppnått ”LAS-åldern”. Den förlängda tiden ska då uttryckligen framgå av överenskommelsen. (68 år och från 1 januari 2023 69 år).
- Varsel till facklig organisation behöver inte lämnas med anledning av avbrytandet.
- Den tidigare bestämmelsen om att tjänsteman som kvarstår i tjänst har en månads då man fyllt 67 år utgår helt.
Övrigt
- Ny reglering avseende utbetalning av för , t ex provision, införs i avtalet. Kopplat till denna införs även övergångsregel som innebär att de företag som redan har en fungerande rutin för att utbetala detta semestertillägg kan även fortsättningsvis tillämpa denna genom ett lokalt avtal.
- Ett ytterligare steg införs i samband med uppsägning från tjänstemannens egen sida vilken innebär att uppsägningstiden från och med 6 års anställning är 3 månader.
- Reglering om att man i samband med nyanställning är skyldig att uppge om man har någon kronisk sjukdom för rätt till sjuklön från 15:e sjukdagen från arbetsgivaren utgår helt.
Arbetsgrupper
Unionens yrkanden avseende arbetstider och arbetsmiljö hänskjuts till del till partsgemensam arbetsgrupp inom ramen för Framtidens kollektivavtal.
Vad gäller för mig som har klubb på arbetsplatsen
För dig som har klubb, hanterar de alla förhandlingar och typer av inflytandefrågor på arbetsplatsen. Det är klubben som förhandlar om lön och de eventuella lokala avtal som kan finnas på respektive arbetsplats. Det bästa sättet att påverka klubbens arbete är att delta på de medlemsmöten som klubben arrangerar.
Vad gäller för mig som saknar klubb på arbetsplatsen
En egen Unionen-klubb är det bästa sättet att få vara med och påverka på arbetsplatsen. Du får exempelvis möjlighet att medverka och påverka vid förhandlingar, koll på framtidsplaner, och kan bidra med idéer och förslag på förändringar och förbättringar i verksamheten. Med klubb på arbetsplatsen väljer medlemmarna vilka som ska vara deras företrädare. De som har valts kallas förtroendevalda.
Om det inte finns förtroendevalda på din arbetsplats så har arbetsgivaren ingen att förhandla lönerevisionen med. Arbetsgivaren ska i dessa fall sätta nya löner i enlighet med löneavtalet men du behöver själv säkerställa att du får ut de löneökningar du har rätt till.
Om du misstänker att din arbetsgivare inte följer löneavtalet så ska du kontakta Unionens medlemsservice på 0770 -870 870 alternativt ditt .
Du kan också kontakta Unionens medlemsservice om du bara vill diskutera din löneutveckling eller få råd och hjälp med hur du lägger upp ditt .
Läs mer på unionen.se om hur det går till att bilda en Unionen-klubb.
Avtalet förlängs 2020-06-01 – 2020-12-31
Nu i mitten av april planerade Unionen, tillsammans med Sveriges Ingenjörer, Ledarna och SEKO att växla avtalskrav på området med vår motpart Almega Fastigheter. Parterna har alltså inte ännu växlat avtalskrav.
I mars blev Coronapandemins påverkan på Sverige likväl som på övriga världen tydlig, vilket innebar att de förutsättningar vi gick in i avtalsförhandlingarna med förändrades på ett sätt som var omöjlig att förutse.
Med anledning av situationen har Unionen, tillsammans med övriga parter på avtalsområdet, valt att flytta fram avtalsförhandlingarna till i höst och prolongera befintliga avtal till och med den 31 december 2020. Prolongering innebär att avtalen förlängs, det vill säga avtalen behåller sin nuvarande lydelse och innehåll till och med den 31 december 2020.
Unionen bedömer inte att det är möjligt att i dagsläget ingå sedvanliga avtal. Att flytta fram avtalsförhandlingarna och prolongera avtalen är det mest ansvarsfulla att göra med tanke på det ostabila och svåra läge Sverige och världen befinner sig i just nu.
Fortsatta förhandlingar inleds under hösten med avsikt att träffa nya avtal senast sista december 2020. De avtalskrav som Unionen ställt om löneökningar, fortsatta avsättningar till delpension samt åtgärder för att stärka arbetsmiljön och jämställdhet står kvar.
Löneökningar
Prolongeringen innebär att det ännu inte finns några centralt avtalade löneökningar för 2020. Detta betyder att lönerevision först kan bli aktuell efter att nya avtal har träffats.
Centralt avtal om korttidsarbete
Regeringen har under mars vidtagit ett antal åtgärder för att, i den uppkomna situationen, stötta företag ekonomiskt och på sätt rädda anställningstillfällen. En av åtgärderna är att snabbt införa nya kompletterande regler om stöd vid korttidsarbete. Unionen har under mars tecknat ett centralt avtal som möjliggör för Unionenklubbar och arbetsgivare att träffa lokala avtal om korttidsarbete. Detta för att säkerställa att regeringens stöd når ut till, och möjliggör för, ekonomiskt utsatta företag att behålla sina anställda och den kompetens som är nödvändig för en återhämtning efter Coronapandemin.
Läs mer om korttidsarbete.
Om du har frågor eller behöver råd och stöd angående detta ska du i första hand kontakta din Unionenklubb. Har du ingen klubb kan du kontakta Unionens medlemsservice på 0770 -870 870.