Företagen har ofta visioner för sin verksamhet, men missar att planera för vilka kompetenser som kommer behövas för att möta upp förändringarna som kommer på 5-10 år. Det menar Ann-Katrin Dolium, utredare inom kompetensfrågor på Unionen.
Världen förändras snabbt. Nya affärsmodeller, anpassningar till klimatförändringar, ny teknik och olika världshändelser gör att företagen ständigt måste utvecklas och förändras.
Saknas ofta strategisk kompetensplanering
Det finns ingen lag som ger individen rätt till
kompetensutveckling
, utan är något som regleras i kollektivavtalen. Enligt Unionens kompetensutvecklingsavtal har arbetsgivaren huvudansvaret för att de anställda har den kompetens som krävs men även individen har ett ansvar för sin
kompetensutveckling
.
Anna-Katrin Dolium
Ann-Katrin Dolium, utredare inom kompetensfrågor på Unionen
- Även om ansvarsfrågan kan vara tydlig, så finns ofta ingen strategi för vilken kompetens verksamheten kommer behöva med samma tidsperspektiv som affärsutvecklingen, säger Ann-Katrin Dolium.
Företagen skulle vinna på att ha en plan för vilken kompetens verksamheten som helhet bedömer att de har behov av på längre sikt.
I samband med utvecklingssamtalet är det vanligt att planeringen av kommande
kompetensutveckling
utgår ifrån individens och den enskilda arbetsgruppens behov. Ann-Katrin menar att företagen skulle vinna på att ha en plan för vilken kompetens verksamheten som helhet bedömer att de har behov av på längre sikt.
- Med en tydligare bild av behovet på längre sikt har både chefen och medarbetaren något att förhålla sig till i planeringen av
kompetensutveckling
. Och i stället för göra sig av med medarbetare som saknar ”rätt” kompetens, så har företaget gett sig själv chansen att bygga kompetens med befintliga medarbetare, menar Ann-Katrin. Det är också vanligt att ta in konsulter för att kompensera den kompetensbrist man identifierat, något man också kan undvika genom långsiktig kompetensplanering.
Förtroendevalda har viktig roll att fylla för förändring
Att förändra sina arbetssätt brukar vara svårt. I det här fallet menar Ann-Katrin att förtroendevalda på arbetsplatsen har en viktig roll att fylla. Genom att förtroendevalda ställer frågor till chefen om verksamhetens kompetensbehov på längre sikt och ställer krav på kompetensförsörjningsplan ser hon att möjligheten ökar till att
kompetensutveckling
sker på ett bra sätt.
- Att någon bara ställer frågorna gör skillnad, menar Ann-Katrin. Vilken kompetens som företaget kommer behöva om fem år, hur
kompetensutveckling
ska ske, vem som ska få vilken
kompetensutveckling
.
Lärande organisation – en företagskultur
Unionen började titta på ideal form för strategisk kompetensplanering – Lärande organisation. Ann-Katrin beskriver det mer som en kultur än en kompetensutvecklingsfråga.
- I en lärande organisation är lärandet centralt och uppmuntras av ledningen och närmaste chefen samt att den planeras in, förklarar hon. Individen lär sig hela tiden och lärande kommer både individ och organisation till nytta.
Ann-Katrin lyfter Ica-gruppen som ett bra exempel på lärande organisation. Liksom många andra stora företag har de en avdelning som kallas Learning & Development som ser till att lärandet faktiskt händer. Den innefattar en kompetenskartläggning och utvecklingen av arbetssättet har aktivt engagerat medarbetarna inom koncernen för att säkra användarperspektivet. I kulturförändringen ingår även studier av motivation och turn-over bland medarbetare
Lärandet här handlar inte bara om kurser utan om möjlighet att utvecklas inom företaget på många olika sätt.
- En kvinna som jag mötte inom ICA-gruppen fick möjlighet att ”praoa” på en avdelning som hon var nyfiken på. Hon fick också en plan för vilken kompetens hon behövde komplettera med för att kunna bidra i den delen av verksamheten och nu jobbar hon där.
Tips till chefen för strategisk kompetensplanering
Ann-Katrin har några tips för hur du som chef kan bidra till strategisk kompetensplanering som gynnar både individen och arbetsgivaren:
Identifiera den övergripande bilden av verksamheten på 5-10 års sikt och vilken kompetens ledningen ser att företaget behöver.
Gör en plan för din egen arbetsgrupp, både på kortare och längre sikt som du kan vara tydlig med för dina medarbetare.
Samverka din strategi med den förtroendevalda i din arbetsgrupp, eller klubben på företaget.
Var tydlig med vilka behov arbetsgivaren har av kompetens på längre sikt vid utvecklingssamtalen så att både du och dina medarbetare kan förhålla er till det.
Var öppen för att medarbetare vill söka sig till andra delar av företaget. En medarbetare gör mer nytta där den vill vara och det är ju mer ekonomiskt för företaget om medarbetaren ändå stannar inom verksamheten.
Hitta former för ständigt lärande i din arbetsgrupp och även mellan arbetsgrupper. Det kan vara att ha en dag i månaden avsatt för lärande, lunchträffar där medarbetare delar med sig av sin kunskap, att du ger medarbetare nya arbetsuppgifter, lärande genom nära samarbeten mellan individer och mycket annat. Det viktiga är att det görs och då behöver det planeras in så att den tiden inte” äts upp” av annat.
- I en ideal värld borde företagen planera för framtida kompetens på samma sätt som de arbetar med innovation och utvecklar affärsmodeller och nya produkter, säger Ann-Katrin. Det borde också vara en självklarhet att förtroendevalda på arbetsplatsen driver frågan om
kompetensutveckling
på samma sätt som vi idag gör med
löneutveckling
och arbetsmiljöfrågor.
Kompetens
Summan av teoretisk och praktisk kunskap samt förmåga att tillämpa detta i praktiken
Kompetensutveckling
Strategiska insatser som ökar individers och verksamheters kompetens, där behoven och förutsättningarna avgör vilken form av
kompetensutveckling
som är lämpligast.
Det kan vara kurser och utbildningar, men det kan också vara att systematiskt synliggöra, dokumentera och ta till vara lärande och erfarenheter som uppkommer genom aktiviteter på jobbet.
Lärandeorganisation
En organisation som skapar goda förutsättningar för medarbetarnas lärande och som tar tillvara lärandet och nyttiggör det i organisationens strävan att påverka och anpassa sig till omvärlden.
Kompetensutveckla dina medarbetare
Världen förändras snabbt och behovet av ny kompetens ökar. Se till att stärka kompetensen bland dina medarbetare (även din egen), för att utveckla verksamheten så att den står sig även i framtiden.
Om du har en ledande befattning med personal-, budget- eller verksamhetsansvar kan du bli medlem i Unionen Chef - Sveriges största fackförbund för chefer. Är du redan yrkesverksam medlem i Unionen kan du uppdatera ditt medlemskap utan att det kostar något extra.
Anställd och egenföretagare? Undvik juridiska fallgropar som kombinatör
Att kombinera anställning med eget företag kan vara utvecklande och tryggt – men det kräver eftertanke. I värsta fall kan du riskera både din anställning och höga viten ifall du bryter mot avtal.
Elisabet Ohlsson, Nicklas Hermansson och kombinatören Frida Forsén.
I podden Jobblivet lyfter Unionens förbundsjurist Elisabet Ohlsson de vanligaste misstagen – och hur du undviker att hamna i juridiska trångmål.
Lojalitetsplikten sätter ramarna
I grunden är det tillåtet att ha en bisyssla eller driva företag vid sidan av sin anställning. Men det finns begränsningar.
Som anställd omfattas du av lojalitetsplikt. Det innebär att du ska sätta arbetsgivarens intressen framför dina egna i tjänsten. Du får inte konkurrera med arbetsgivaren, utnyttja kundkontakter eller skapa intressekonflikter. Här brister det ofta.
– Problemen uppstår när man gör saker i det fördolda, säger Elisabet Ohlsson. Transparens är avgörande.
Att ta dialogen tidigt med arbetsgivaren minskar risken för missförstånd och konflikter.
Få tillstånd – helst skriftligt
Det räcker inte alltid med ett muntligt “det är okej”. Unionen rekommenderar att bisysslan eller företaget godkänns formellt – gärna inskrivet i anställningsavtalet. Då vet båda parter vad som gäller.
Ju mer lik den egna verksamheten är din anställning, desto större är risken för intressekonflikter och konkurrensproblem. Tydlig avgränsning mellan rollerna minskar risken för intressekonflikter.
Riskerna om du gör fel
Vid direkt konkurrens med din arbetsgivare finns risk att bli avskedad. I andra fall kan du mötas av skadeståndskrav, till och med långt efter att anställningen avslutats.
Konkurrensklausuler och värvningsklausuler i
anställningsavtal
kan dessutom begränsa vad du får göra även efter att du slutat. Ofta är de kopplade till vitesklausuler med höga belopp.
– Avtal gäller tills en domstol säger något annat. Läs igenom noggrant innan du skriver på, betonar Elisabet. Och undvik konkurrens- och värvningsförbud!
Det gäller både när du får ett nytt jobb och när du planerar att starta företag.
Du är arbetsgivare – med ansvar
Som egenföretagare får du nya skyldigheter. Avtal ska skrivas korrekt. Försäkringar ska finnas. Pension behöver planeras.
Det är lätt att underskatta det juridiska ansvaret i uppstartsfasen. Men stöd finns att få.
Är du medlem i Unionen kan du få rådgivning kring avtal, försäkringar och gränsdragningar. Att ta hjälp i tid är betydligt enklare än att reda ut en tvist i efterhand. Var noggrann, var transparent och sök stöd när du är osäker.
Kombinatörskap ska vara en möjlighet – inte en riskzon. Med rätt förberedelser kan du undvika de vanligaste fallgroparna och bygga både trygghet och handlingsfrihet.
Lyssna på hela avsnittet av Jobblivet för fler konkreta exempel på vad du bör tänka på innan du startar företag vid sidan av din anställning.
Ta alltid dialogen med din arbetsgivare i förväg.
Säkerställ skriftligt godkännande av bisysslan.
Undvik uppdrag som kan uppfattas som konkurrerande.
Läs igenom
anställningsavtal
noggrant – undvik konkurrensklausuler.
Säkerställ rätt försäkringar och avtal i ditt företag.
Ta hjälp av ditt fackförbund vid osäkerhet. På Unionen.se finns många tips till dig som vill starta eget.