Shelley Grundén hade jobbat i butik sedan tonåren. Men bristen på utveckling och den stora omställning branschen går igenom fick henne att känna att hon inte hade sin framtid inom handeln. Nu tar hon tag i sin livsdröm och studerar till socionom.
Det tog många år för Shelley Grundén, 43 år i Stockholm, att ta tag i sin dröm om att bli socionom. Länge kände hon att det inte ens var någon idé att försöka.
Länge kände hon att det inte ens var någon idé att försöka
– Jag tänkte att jag ändå aldrig kommer att komma in. Just därför är jag så lycklig över att jag nu realiserar min livsdröm. Att jag inte blev fast i en bransch där jag inte längre utvecklades.
Shelley Grundén läser sedan ett och ett halvt år tillbaka socionomprogrammet på Södertörns högskola. Hon hade sökt in till utbildningen flera gånger tidigare, men aldrig lyckats få en plats, så hon fortsatte jobba inom handelsbranschen. Där fick Shelley tidigt in en fot. Det började med att hon gjorde praktik på Lindex när hon gick på gymnasiet. Hon fick därefter extrajobb, vilket ledde till en helgtjänst, som ledde till ett vikariat, vilket ledde till olika tjänster som ställföreträdande chef i olika butiker.
– Som ung, modeintresserad tjej var det roligt att jobba inom handeln, jag gillade kundkontakten, att träffa och hjälpa människor. Och kulturen på Lindex är sympatisk, många stannar i årtionden.
Hon studerade visserligen mellan varven. Hon hade en plan om att läsa enstaka kurser för att på de sättet komma bakvägen in i socionomyrket.
– Det går inte, men känslan av att jag ville göra något annat levde kvar.
Känslan minskade inte efter att hon fick barn.
– Det är konstigt, för trots att många kvinnor jobbar inom handeln är jobben inte anpassade för kvinnor med familj. Arbetstiderna skiftar, man stänger ofta butiken efter att förskolan stängt. Och om man vabbar, vilket många kvinnor inom låglöneyrken ofta gör, så skapar det en stress, för man vet vilken extra arbetsbörda det innebär för kollegorna.
Med åren började hon också känna av den kris handelsbranschen befinner sig i kris. Dels är det färre som besöker galleriorna, när fler handlar på nätet och har lärt sig jaga låga priser. Men det handlar också om höga hyror och energipriser, och den gröna omställning som måste till. Allt detta gör att handeln är en bransch i förändring.
– Vi blev färre personer på golvet, och även om kunden alltid var i fokus skulle vi också sälja på ett mer aktivt sätt. I takt med att antalet tjänster skars ner ökade också stressen, samtidigt om möjligheterna att ta sig vidare karriärmässigt minskade.
I takt med att antalet tjänster skars ner ökade också stressen
Ja, att hennes framtid inte var inom handeln blev allt tydligare, men exakt hur hon skulle ta sig därifrån var hon inte på det klara med. Det var när Shelley hösten 2018 blev utbränd i rollen som butikschef för en nyöppnad inredningsbutik, som hon tog tag i saken.
– I två års tid hade jag sprungit runt och släckt bränder. Utmattningen kostade rejält på kroppen, men jag är ändå tacksam för pausen den gav.
Shelley fick tid att tänka, analysera, och drömma kring sitt liv och sin framtid, och som många som hamnar i någon typ av kris sökte hon förändring. Även på arbetstid ville hon ägna sig åt något som hon känner har större mening än att sälja plagg och prylar. Hon ville hjälpa folk till positiv förändring.
– Att bli socionom kändes också som ett tryggt val, folk kommer tyvärr alltid att ha problem, dessutom såg jag möjligheten att komma upp i lön. Men jag hade ju sökt socionomutbildningen tidigare, och aldrig kommit in. Nu försökte jag även komma in på reell kompetens, men lyckades inte med det heller.
Hon trodde drömmen var ouppnåbar, men kontaktade ändå en studievägledare.
Hon trodde drömmen var ouppnåbar, men kontaktade ändå en studievägledare.
– Hon var superärlig och sa att jag aldrig skulle komma in på det jag hade, att jag hade sämsta tänkbara utgångspunkt. Hon rekommenderade mig därför att läsa upp matten och skriva högskoleprovet. Jag hade låga förväntningar på mig själv, och tänkte att jag skulle få jättedåligt resultat, men fick precis det jag behövde för att komma in.
Det är ett stort steg att börja plugga som vuxen med småbarn, framförallt då Shelley inte har så mycket CSN kvar att ta ut och det är osäkert om hon kommer att få
omställningsstudiestöd
.
– Men min man säger att ”vi löser det.” Det är fantastiskt att ha den uppbackningen, säger hon och skrattar till:
– Å andra sidan tog jag hela föräldraledigheten, så jag känner att det är min tur nu.
Men att det skulle vara svårare att plugga i medelåldern skriver hon inte under på.
Hon strålar när hon berättar om allt hon lär sig om dagarna nu, men poängterar samtidigt att studera inte är någon dans på rosor. Vissa veckor är riktigt kämpiga. Men att det skulle vara svårare att plugga i medelåldern skriver hon inte under på.
– Dels kommer jag in med rejält med kunskap om livet, och dels har jag ett större lugn i att det ordnar sig än många av mina yngre studiekamrater. So what, om jag kör på en tenta, då lyckas jag väl nästa gång.
Fundera på vad du vill göra.
Vänd dig till en studievägledare, och be hen vara helt ärlig. Vad behöver du för att komma in på din drömutbildning?
Om du är ensamstående förälder, fundera på hur kan lösa det ekonomiskt och tidsmässigt. Kanske kan din mamma eller nära vänner hjälpa till med barnen ibland.
Om du har en partner, diskutera igenom valet att studera innan du börjar, så att ingen sedan skuldbelägger dig för att du behöver prioritera plugg ibland (även kvällstid).
Kör! När du har din plan, så kör på
Din karriär som chef
Vill du utvecklas i din roll som chef? Här hittar du råd och stöd för din karriär tillsammans med medlemserbjudanden kopplade till din egen utveckling och karriär.
Din egen karriär och utveckling
Om du har en ledande befattning med personal-, budget- eller verksamhetsansvar kan du bli medlem i Unionen Chef - Sveriges största fackförbund för chefer. Är du redan yrkesverksam medlem i Unionen kan du uppdatera ditt medlemskap utan att det kostar något extra.
Anställd och egenföretagare? Undvik juridiska fallgropar som kombinatör
Att kombinera anställning med eget företag kan vara utvecklande och tryggt – men det kräver eftertanke. I värsta fall kan du riskera både din anställning och höga viten ifall du bryter mot avtal.
Elisabet Ohlsson, Nicklas Hermansson och kombinatören Frida Forsén.
I podden Jobblivet lyfter Unionens förbundsjurist Elisabet Ohlsson de vanligaste misstagen – och hur du undviker att hamna i juridiska trångmål.
Lojalitetsplikten sätter ramarna
I grunden är det tillåtet att ha en bisyssla eller driva företag vid sidan av sin anställning. Men det finns begränsningar.
Som anställd omfattas du av lojalitetsplikt. Det innebär att du ska sätta arbetsgivarens intressen framför dina egna i tjänsten. Du får inte konkurrera med arbetsgivaren, utnyttja kundkontakter eller skapa intressekonflikter. Här brister det ofta.
– Problemen uppstår när man gör saker i det fördolda, säger Elisabet Ohlsson. Transparens är avgörande.
Att ta dialogen tidigt med arbetsgivaren minskar risken för missförstånd och konflikter.
Få tillstånd – helst skriftligt
Det räcker inte alltid med ett muntligt “det är okej”. Unionen rekommenderar att bisysslan eller företaget godkänns formellt – gärna inskrivet i anställningsavtalet. Då vet båda parter vad som gäller.
Ju mer lik den egna verksamheten är din anställning, desto större är risken för intressekonflikter och konkurrensproblem. Tydlig avgränsning mellan rollerna minskar risken för intressekonflikter.
Riskerna om du gör fel
Vid direkt konkurrens med din arbetsgivare finns risk att bli avskedad. I andra fall kan du mötas av skadeståndskrav, till och med långt efter att anställningen avslutats.
Konkurrensklausuler och värvningsklausuler i
anställningsavtal
kan dessutom begränsa vad du får göra även efter att du slutat. Ofta är de kopplade till vitesklausuler med höga belopp.
– Avtal gäller tills en domstol säger något annat. Läs igenom noggrant innan du skriver på, betonar Elisabet. Och undvik konkurrens- och värvningsförbud!
Det gäller både när du får ett nytt jobb och när du planerar att starta företag.
Du är arbetsgivare – med ansvar
Som egenföretagare får du nya skyldigheter. Avtal ska skrivas korrekt. Försäkringar ska finnas. Pension behöver planeras.
Det är lätt att underskatta det juridiska ansvaret i uppstartsfasen. Men stöd finns att få.
Är du medlem i Unionen kan du få rådgivning kring avtal, försäkringar och gränsdragningar. Att ta hjälp i tid är betydligt enklare än att reda ut en tvist i efterhand. Var noggrann, var transparent och sök stöd när du är osäker.
Kombinatörskap ska vara en möjlighet – inte en riskzon. Med rätt förberedelser kan du undvika de vanligaste fallgroparna och bygga både trygghet och handlingsfrihet.
Lyssna på hela avsnittet av Jobblivet för fler konkreta exempel på vad du bör tänka på innan du startar företag vid sidan av din anställning.
Ta alltid dialogen med din arbetsgivare i förväg.
Säkerställ skriftligt godkännande av bisysslan.
Undvik uppdrag som kan uppfattas som konkurrerande.
Läs igenom
anställningsavtal
noggrant – undvik konkurrensklausuler.
Säkerställ rätt försäkringar och avtal i ditt företag.
Ta hjälp av ditt fackförbund vid osäkerhet. På Unionen.se finns många tips till dig som vill starta eget.