Förbundsstyrelse

Styrelsen leder förbundets verksamhet mellan kongresserna.

Styrelsen utgörs av ett presidium som består av ordförande, 1:e vice ordförande och 2:e vice ordförande, tio ordinarie ledamöter och tre suppleanter.

Utöver det består styrelsen av två personalrepresentanter och två suppleanter samt tre ordinarie revisorer och tre revisorssuppleanter.

Längre ner på sidan hittar du även revisorerna.

Presidium

Martin Linder
Förbundsordförande i Unionen
forbundsordforande@unionen.se 

Peter Hellberg
1:e vice ordförande
peter.hellberg@unionen.se

Marina Åman
2:e vice ordförande 
marina.aman@unionen.se 

Ledamöter

Helena Ahrén
Munksjö Aspa Bruk AB, Bergslagen 
helena.ahren@unionen.se

Stefan Carlsson
Telia Sonera Sverige AB, Öst
stefan.carlsson@unionen.se

Björn Ekblom
Eltel Networks Infranet AB, Göteborg 
bjorn.ekblom@unionen.se

Mikael Hansson
AstraZeneca AB R&D, Göteborg
mikael.hansson@unionen.se

Martin Johansson
SAS Ground Handling Sweden AB, Stockholm
martin.johansson@unionen.se

Ulrika Johansson
Gestamp HardTech AB, Norrbotten
ulrika.johansson@unionen.se

Gun Karlsson
Sveriges Television, Stockholm
gun.karlsson@unionen.se

Victoria Kirchhoff
Egmont Publishing Kids AB, Sydväst
victoria.kirchhoff@unionen.se

Hans Lindau
Ellos AB, Sjuhall
hans.lindau@unionen.se

Theres Sysimetsä
Stockholm Ungdom, Stockholm
theres.sysimetsa@unionen.se

Suppleanter

Pamela Valenzuela Silva
Proffice AB, Stockholm

Personalrepresentanter från Unionen

Kristina Fanberg
Ordinarie
kristina.fanberg@unionen.se

Ulf Olsson
Ordinarie
ulf.olsson@unionen.se

Peter Skånberg
Suppleant
peter.skanberg@unionen.se

Elisabeth Berglund
Suppleant
elisabeth.berglund@unionen.se  

Revisorer

Kerstin Lindberg
kerstin.lindberg@metsagroup.com

Karin Larsson
karin.larsson@systembolaget.se

Peter Gjuraj
peter.gjuraj@sas.se

Revisorsuppleanter

Lena Bäckström
lena.backstrom@luleahockey.se

Lägg till ny kommentar

Hjälpte informationen på denna sida dig?