Förbundsstyrelse

Styrelsen leder förbundets verksamhet mellan kongresserna.

Styrelsen utgörs av ett presidium som består av ordförande, 1:e vice ordförande och 2:e vice ordförande samt av tio ordinarie ledamöter och tre suppleanter.

Utöver det består styrelsen av två personalrepresentanter och två suppleanter samt tre ordinarie revisorer och tre revisorssuppleanter.

Presidium

Martin Linder
Förbundsordförande i Unionen
forbundsordforande@unionen.se 

Peter Hellberg
1:e vice ordförande
peter.hellberg@unionen.se

Marina Åman
2:e vice ordförande 
marina.aman@unionen.se 

Ledamöter

Christina Balder
Arbetssökande, Skaraborg/Väst 
christina.balder@unionen.se

Stefan Carlsson
Telia Sonera Sverige AB, Öst
stefan.carlsson@unionen.se

Mikael Hansson
AstraZeneca AB R&D, Göteborg
mikael.hansson@unionen.se

Martin Johansson
SAS Ground Handling Sweden AB, Stockholm
martin.johansson@unionen.se

Ulrika Johansson
Gestamp HardTech AB, Norrbotten
ulrika.johansson@unionen.se

Hans Lindau
Ellos AB, Sjuhall
hans.lindau@unionen.se

Kenneth Lund
Borealis AB, Göteborg
kenneth.lund@unionen.se

Maria Nassikas
Sveriges Television AB, Stockholm
maria.nassikas@unionen.se

Theres Sysimetsä
Sveriges Elevkårer, Stockholm
theres.sysimetsa@unionen.se

August Tapojärvi
Radiotjänst i Kiruna AB, Norrbotten
august.tapojarvi@unionen.se

Suppleanter

Annica Salomonsson, 1:e suppleant
Ericsson AB, Stockholm
annika.salomonsson@unionen.se

Johanna Padoan Vintersved, 2:e suppleant
Etteplan Sweden AB, Uppland
johanna.vintersved@unionen.se

Henrik Vahldiek, 3:e suppleant
Atea Logistics AB, Småland
henrik.vahldiek@unionen.se

Personalrepresentanter från Unionen

Kristina Fanberg
Ordinarie
kristina.fanberg@unionen.se

Petter van der Zwan
Ordinarie
petter.van-der-Zwan@unionen.se

Peter Skånberg
Suppleant
peter.skanberg@unionen.se

Elisabeth Berglund
Suppleant
elisabeth.berglund@unionen.se  

Revisorer

Hans Hansson, Göteborg
hans.hansson@volvo.com

Karin Larsson, Småland
karin.larsson@systembolaget.se

Kerstin Lindberg, Mellannorrland
kerstin.lindberg@metsagroup.com

Revisorsuppleanter

Per Anders Karlsson, Västerbotten, 1:e suppleant
paiumea@gmail.com

Lisbeth Larsson, Sydväst, 2:e suppleant
lisbeth.larsson@tetrapak.com

Hans Fryklund, Stockholm, 3:e suppleant
hans.fryklund@fryklunda.se

Pressbilder

Foton på Unionens förbundsstyrelse och talespersoner hittar du på denna sida.

Lägg till ny kommentar

Hjälpte informationen på denna sida dig?