Förbundsstyrelse

Styrelsen leder förbundets verksamhet mellan kongresserna.

Unionens förbundsstyrelse 2023-2027

Bild på Unionens förbundsstyrelse 2023-2027

Styrelsen utgörs av ett presidium som består av ordförande, 1:e vice ordförande och 2:e vice ordförande samt av tio ordinarie ledamöter och tre suppleanter.

Utöver det består styrelsen av två personalrepresentanter och två suppleanter samt tre ordinarie revisorer och tre revisorssuppleanter. 

Presidium

Förbundsordförande

Peter Hellberg
Förbundsordförande i Unionen
forbundsordforande@unionen.se 

1:e vice förbundsordförande

Victoria Kirchhoff
Sparbanken Syd, Sydväst

2:e vice förbundsordförande

Martin Johansson
SAS Ground Handling Sweden AB, Stockholm
martin.johansson@unionen.se

Ledamöter

Christina Balder
Plasman Sverige AB, Skaraborg/Väst 
christina.balder@unionen.se

Jonny Hilbert
SKF Sverige AB, Göteborg

Ulrika Johansson
Gestamp HardTech AB, Norrbotten
ulrika.johansson@unionen.se

Sen Kanner
Klarna Bank AB, Stockholm

Hans Lindau
Ellos AB, Sjuhall
hans.lindau@unionen.se

Kenneth Lund
Borealis AB, Göteborg
kenneth.lund@unionen.se

Robin Olofsson
H&M Hennes & Mauritz GBC AB, Stockholm

Annika Salomonsson
Ericsson AB, Stockholm
annika.salomonsson@unionen.se

Theres Sysimetsä
Arbetssökande, Stockholm
theres.sysimetsa@unionen.se

Henrik Vahldiek
Atea Logistics AB, Småland
henrik.vahldiek@unionen.se

Suppleanter

Edvin Arnby Machata
Rädda Barnen, Sydväst

Crystalór Larissa Lawson
Boozt Fashion AB, Sydväst

Mikael Norrby
Boliden Rönnskär, Västerbotten

Personalrepresentanter

Ordinarie ledamöter

Matilda Karlsson
Petter van der Zwan

Suppleanter

Nils-Erik Ljung
Anna Ekergren

Pressbilder

Foton på Unionens förbundsstyrelse och talespersoner hittar du i vårt pressrum.

Hjälp oss göra Unionen bättre

Hjälpte informationen på denna sida dig?

Betyg