Facklig bas – lär dig på egen hand
Online
Online
E-kursen vänder sig i första hand till dig med mandat att förhandla men passar även dig som har ett annat fackligt uppdrag. E-kursen består av fem delkurser som du genomför i din egen takt.
Du får träna på situationer och frågeställningar som du möter i din fackliga vardag och du får med dig tydliga verktyg och smarta tips som gör dig trygg i ditt uppdrag. Första delkursen ”Din start som förtroendevald" ger dig en snabb överblick vad ditt uppdrag innebär.
Varje delkurs tar cirka 30 minuter att gå igenom, det är lätt att pausa, återuppta och genomföra delkurserna i din egen takt. När du är klar med en delkurs får du efter en vecka ett mejl med korta repetitionsfrågor, dessa är inte obligatoriska för att bli godkänd men bidrar till ett bra lärande.
När du är godkänd på alla fem delkurser är du klar, då har du de förkunskaper som krävs för att få gå många av Unionens andra kurser.
För dig som är förtroendevald med mandat att förhandla men även för dig som har ett annat uppdrag, till exempel arbetsplatsombud med informationsmandat eller valberedare, och är nyfiken.
OBS! Kursen är endast f-märkt för förtroendevalda med förhandlingsmandat.
Inga förkunskaper krävs.